Dnes si ukážeme věc kterou samozřejmě zná každý.Pohyb po disku.Nicméně i tady uvidíte že můžete klidně pracovat tak jak jste byli zvyklí s cmd ale opět se Vám nabízí pár bonusů pro vylepšení ulehčení.
Než se vrátíme ke krátkému popisu videa pár vlastností na které bych rád upozornil.
Takže zaprvé – perfektní vlastnost pro lajdáky jako já.get-memBer get-MEMBER GET-MEMBER gEt-MeMber , všechny příkazy jsou správně.
No a je zcela lhostejno jak usoudíte kde budou velká ,malá písmena ,case sensitive se nekoná.
Další vlastnost – cyklování tabem,určitě namítnete známe z cmd,nepoužitelné.PowerShell konečně je věc která to umí použitelně a inteligentně,doplňovaní a cyklovaní tabem.Takže fakt funguje get-pro* nebo get-pro a začít točit a doplňovat tabem ,tam a zpět.Ve videu vidíte novinku kterou jsem v prvních dílech ůmyslně deaktivoval – jde o PowerTab,komunitní projekt přidávající funkcionalitu kterou vidíte na videu.K dokonalosti to potom dovádějí projecty typu PowershellPro nebo jinak na to jde pro změnu BGSHELL – záložky.
Tak a teď zpět k pohybu po disku.Máme k dispozici všechny příkazy co známe z cmd – to je myslím samozřejmost, proč není třeba opět zdůrazňovat.A celou řadu nových.My si ukážeme jenom princip na videu, k příkazům pokročilejším se dostaneme v dílech které se budou věnovat například editaci registrů,mazáni souborů adresářů o nulové velikosti,starších než,zapsaných po atd...
Spustíme powershell a GET-LOCATION,NEBOLI KDE TO JSEM?Aliasem pro totéž je gl nebo známé z Unixu pwd.
Přesun jinam základní příkaz – cd takže cd D:
A ověříme pomocí gl kde jsme.Opravdu nemá význam prozatím dokud nezačne díl s vlastní prací se soubory,vytváření,mazání,prace s objekty vysvětlovat co je ../ při pohybu hledání,spouštění,jaké jsou všechny novinky a změny oproti pohybu v cmd.
Práce s historii – známé klávesy F3 a F5 nám zůstaly.Novinkou je, viz video jak pracovat s klávesami F7 a F9.Protože by to asi šlo těžko popsat ,ve videu je ukázka s vyhozením chyby – jde o to že předtím byl zadán script o velikosti dejme tomu 40 řádků.Pokud pomocí F9 budete chtít spustit příkaz – objeví se okno zadejte číslo příkazu.Vy víte že jste zadali script,poté dva příkazy a hledáte předposlední příkaz ,ocitnete se zcela jinde.
A to logicky.Powershell hledá zadání a co řádek skriptu to jedno zadání.Takže vhodnější je použít klávesu F7 kde Vám pěkně přehledně graficky vyběhne co jste předtím naťukali a odentrovat co chcete opakovat.Další možností je get-history a výpis bud na obrazovku nebo rourou do textového souboru.
Na konci vidíte opět základ jak rozumět chybě.Neboli může Vám vypsat že na řádku 56 a char 18 missing “.Tak ho tam doplňte a script spusťte znovu.Nebo pouze bude žádat correct protože processiiii fakt nezná.a bude Vás opravovat od písmena kde je jisté že výstup nefunguje.Takže procesiii nebude znát taky a místo 18 char Vás upozorní na 17 dejme tomu.Prostě umazali jste jedno písmeno a následující syntaxe je taky špatně.
Takže to by bylo vše,protože máme probrané základy co je PowerShell od příštího dílu tady budou jenom praktické ukázky věnující se vždy pouze jediné věci a kdy přirozeným způsobem se tím pádem nabalí vysvětlení jak fungují záležitosti které nebyly ukázány nebo vysvětleny.
Video
Seznam příkazů
get-location
gl
pwd
cd X:
get-history