sobota 12. prosince 2009

PowerShell – profil a práce s nápovědou

Profily v PowerShellu [dále jen PS]

PS používá user profily.Je to script který se logicky musí spustit při každem spuštění PS.Ůkolem profilu je nastavení prostředí PS bezprostředně po startu,při spuštění PS dochází k načtení výchozí konfigurace ale i   nastavení pro jednotlivé uživatele.Tyto parametry se ukládají do uživatelského profilu neboli souboru profile.

Při startu PS může zpracovávat 4 takové soubory najednou maximálně.Polovina je vázaná na konkrétního uživatele systému,umístnění na konkrétní uživatelský profil v systému.

Neboli profil uživatele naleznete v Dokumentech ve složce PowerShell

Globální profil  - Windows\System32\WindowsPowerShell\

Konkrétně,nejprve ověříme zda profil pro uživatele skutečně existuje.

 

test-path -path $profile odpovědí je nám true,pravda takže ověříme kde.

$profile

Profil můžeme upravit a cest je k tomu několik.Například notepad $profile nebo edit $profile

Pro ty kteří si chtějí pohrát nastudujte příkazy set-alias a new-item –path

A tím se oklikou dostáváme k slibovaným základům práce s nápovědou v PS a protože základy, začneme s nápovědou pro nápovědu….

Neboli všimněte si rozdílů get-help,get-help –detailed,get-help –examples,get-help –full,get-help –full,get-help *

Použití napřiklad get-help –examples je v začatcích velmi užitečné protože vidíte vzorový přiklad z nějž si odvodíte jak má příkaz vypadat.

Video

 

 

 

Seznam použitých příkazů

test-path -path $profile

notepad $profile

$profile

edit $profile

get-help

 

Příště

Práce s procesy,roura,typy výpisů

středa 9. prosince 2009

Powershell - start

Co je windows powershell?

Jde o nové rozhraní pro ovládání operačního systému windows které využívá textovou konzoli,původně známo pod názvem Monad.Jak později uvidíme inspirací byl unixový shell a snaha mít podobný plnohodnotný nástroj i pro Windows.Samozřejmě možnosti poměrně široké byly i před příchodem powershellu – pomineme CMD a WSH a vzpomeneme na Services for unix a komplexní řešení ze světa open source cygwin.


Důvodem proč se věnovat powershellu je několik argumentů.


Serverové aplikace s ním počítají jako se samozřejmostí že ho budete používat,pro správu i lokálně bude v budoucnu pravděpodobně nejvhodnějším nástrojem.


Jednoduché zpřístupnění WMI,zpřístupnění možnosti využívat sílu platformy NET FRAMEWORK.


Vynikající nástroj pro výstupy,statistiky,inventury,tvorbu nejrůznějších vlastních přehledů bez nutnosti pořizovat, kupovat si nějakou aplikaci která dělá totéž a mnohdy hůř.


Objektová roura – tomu se budeme věnovat později.Nicméně tady je vidět jasná inspirace unixem a pokud Vás to bude zajímat a najdete si názory lidí kteří za powershellem stáli tak etalonem a inspirací pro ně byl jednoznačně unixový shell.


Poměrně solidní komunita s mnoha addony a hotovými scripty.


Nyní se budeme věnovat praktickým záležitostem.Administratoři na serverových platformách celkem jistě ví jestli powershell je nebo není součast systemu ve kterém pracují,jak se s ním pracuje a podobně.Pro ně proto není vůbec určen tento blog,je určen pro člověka který by chtěl zkusit windows z druhé strany ovladat,popřípadě zkusit si najít některe věci které by mu vyhovovaly z možností které mu dává powershell,nebo je prostě jenom zvědavý….


Takže pro Windows 7 je powershell již součástí systému,pro Windows Vista a XP je dostupný ve formě aktualizace systému.


Jak spustit…v připadě Seven,Vist políčko start,napsat powershell a nyní zastavím,poměrně důrazně bych doporučoval až na vás vykoukne možnost powershell odentrovat a spustit tak místo toho v připadě seven provést  akci upnout na hlavní panel,získáte tím par bonusů které Vám jak bude později popsáno poměrně usnadní práci s ním.V připadě Vist bych doporučoval  na plochu umistnit zástupce volby spuštění jako Administrátor.


Varianta  další využijeme cmd a napišeme powershell.


Nastavení výchozí bezpečnosti,politiky a práce s nápovědou


Rysem powershellu je opravdu striktní kontrola spouštění scriptů v defaultním nastavení – přesněji powershell scripty ktere si vytvoříme nebo stáhneme tedy mujscript.ps1,nebo mujscript.ps1xml si prostě nespustíme.Je nutné provést základní nastavení bezpečnostních politik.To se mění voláním cmdletu Set-ExecutionPolicy nás budou zajímat dvě možnosti.


První ..Set-ExecutionPolicy unrestricted pokud toto zadáme do Powershellu tak právě jsme se rozhodli že mu umožníme spouštět zcela cokoliv,tedy zodpovědnost za případné škody je jen na nás protože právě tak jsme to chtěli.


Daleko praktičtější bude použit volbu Set-ExecutionPolicy –ExecutionPolicy Remotesigned


Po zadání  nebude možno spouštět scripty vzdáleně uložené,s lokálními nebude problém.


V příštím díle začneme s praktickými ukázkami jak v powershellu pracovat,jak pracovat s vlastním profilem a základním pomocníkem pro orientaci což je jeho velmi kvalitní nápověda.


Na konci dílu následuje seznam videí které demonstrují použití scriptů,příkazů v daném dílu a seznam použitých příkazů.


Videa







Použité příkazy


Set-ExecutionPolicy


Get-Help